טלפון: 03-6913545


יום פטריק הקדוש - Saint Patrick's day

יום פטריק הקדוש - Saint Patrick's day

יום פטריק הקדוש - Saint Patrick's Day
תמי לנצוט ליבוביץ AICI,CIP
תאריך: 15.3.10

יום פטריק הקדוש (Saint Patrick's Day) הוא חג נוצרי-אירי הנחוג מידי שנה ב-17 במרץ לזכרו של הקדוש הנוצרי פטריק הנחשב לקדוש המגן על אירלנד. סיינט פטריק נולד בשנת 385 וכיהן כבישוף של אירלנד במשך שלושים שנה, שמהלכן המיר הרבה אנשים לנצרות.

החג נחוג על ידי צאצאים של אירים גם במדינות רבות אחרות בעולם, ובעיקר בארצות הברית. החג נחוג בתהלוכות גדולות. התערוכות הגדולות בעולם נערכות בדבלין, ניו יורק, מנצ'סטר וסוואנה. תערוכות נוספות נערכות מידי שנה בלונדון, פריז, רומא, מינכן, מוסקבה, בייג'ינג, הונג קונג, סינגפור, קופנהגן וברוב ערי ארצות הברית וקנדה.

חגיגות יום פטריק הקדוש בצורתן הנוכחית - של תהלוכות רחוב גדולות, החלו בסוף המאה ה-19, בעקבות עלייה בתחושת הלאומיות ברחבי אירופה וארצות הברית באותה עת. בשנות ה-90 של המאה ה-20 החליטה ממשלת אירלנד להפוך את החג לפסטיבל לאומי, והפסטיבל הראשון נערך ב-1996 ונחוג רק יום אחד. במהלך השנים התארך הפסטיבל ומאז שנת 2000 מדובר בפסטיבל שנמשך ארבעה ימים. החגיגות הגדולות באירלנד נערכות בעיר דאונפטריק בו נקבר הקדוש.

חגיגות יום פטריק הקדוש בארצות הברית עולות בהיקפן על החגיגות באירלנד עצמה. החגיגה הראשונה של יום פטריק הקדוש ביבשת אמריקה אירעה בבוסטון ב-1737. החגיגה הראשונה של היום בניו יורק אירעה ב-1756 בפאב בשם "הכתר והאטד" (The Crown and Thistle Tavern). כיום התהלוכה הנערכת בעיר ניו יורק היא הגדולה בעולם. יום זה נחשב ליום חג לאומי שבו נהוג לשתות הרבה מאוד אלכוהול.

פטריק הקדוש שיכנע את ההמונים בקיום השילוש הקדוש על ידי הדגמת הנוכחות המאוחדת שלו בשלושה עלים של התלתן (מכאן בא האופי של בירת Guinness המבורכת בעיצוב הלוגו שלה עם אותו תלתן).

חברות המשקאות הגדולות בישראל מפיקות מידי שנה, ב-17 במרץ, מסיבות בברים ברחבי הארץ שכולן על טהרת המשקאות מהתוצרת האירית: צ'ייסרים של ג'יימסון או בושמילס, בירות סטאוט כהות כמו מרפיס או גינס שהן חלק בלתי נפרד מהחגיגה. ביום זה נהוג ללבוש לפחות פריט לבוש אחד (עדיף דומיננטי) בצבעה הלאומי של אירלנד – ירוק.

פאבים איריים בישראל הוא הטרנד החדש. בארץ נפתחו כמה פאבים בסגנון אירי כמו: מרפי'ס, דבלין טמפל בר ועוד, שמשתלטים על הרגלי הבילוי שלנו. מה שמאפיין פאב אירי זה העיצוב, המוזיקה האירית וכמובן הבירה האירית. הפאבים האיריים עשויים מעץ כהה וכבד, והקירות מלאים בכרזות מסוגננות של מזקקות ויסקי ומבשלות בירה. משחק כדורגל משודר לרוב במסכי הטלוויזיה שפזורים ברחבי הפאב ואת המקום ממלאים האוהדים של הקבוצות השונות מכל קשת הגילאים.

© כל הזכויות שמורות לתמי לנצוט ליבוביץ