טלפון: 03-6913545


קרנבל המסכות בונציה - Venice mask festival

קרנבל המסכות בונציה - Venice mask festival

קרנבל המסכות בונציה - Venice Mask Festival
תמי לנצוט ליבוביץ AICI, CIP
 

קרנבל המסכות בונציה (נקרא גם פסטיבל ונציה או פסטיבל המסכות) מתקיים באחת הערים הקסומות בעולם. האירוע השנתי הזה, מושך המוני תיירים וחוקרים מרחבי העולם. עיקר הפעילות מתרכזת בכיכרות המרכזיות של ונציה, ובראשן פיאצה סן מרקו.

האטרקציה באירועים של הפסטיבל היא המסכות העשויות עיסת נייר (שעבר ייבוש) צבועות בשלל צבעים ומצופות בחומר מיוחד, ואליהן מתלוות תלבושות ססגוניות, תהלוכות, מופעי רחוב ועוד. הפסטיבל הקרוב מתקיים בתאריכים 6 עד ה-16 בפברואר 2010.

המסכות של הקרנבל שאובות ממסורת הקומדיה דל ארטה האיטלקית וממסורות תיאטרליות וקרנבליות אחרות, ביניהן משחקי וחילופי תפקידים, שהיו פעם עיקרו של הקרנבל. (מסורת זו התחילה מחדש לפני כ-30 שנה).

ייחודן של המסכות – שנוצרו כאן כבר בראשית ימי הביניים והיום הן תעשייה משגשגת – היה כי הם העניקו אנונימיות מוחלטת למי שעטה אותן על פניו. וכך יכול היה בן מלך להפוך לפשוט העם, ולו למספר ימים, אחת העם הפכה לנסיכה לרגע ואצילים יכלו להתערבב אלה באלה ולהתחכך בעם, מבלי שזהותם תיחשף. שלא לדבר על כך שכל המאהבים למיניהם יכלו לפגוש את בנות זוגן מבלי להיתפס.

למשך עשרה ימים ססגוניים מתמלאת העיר בעיקר במסכות. מסכות ידועות במיוחד מהקומדיה דל ארטה: הקפיטן, החייל הפחדן; קולומבינה, משרתת הגבירה; פירו, המאהב החושני; פנטלונה, הליצן בעל הגינונים; סקאפינו הנוכל; סקאראמוש השועל; ארלקינו, המשרת התמים והשוטה שמדבר בשפה עממית ומרבה להתקוטט; פולצ'ינלה, אחיו של ארלקינו בעל האף הארוך והעקום.

נפוצה במיוחד מסכת הבאוטה (Butta) המוכרת כבר מימי הביניים. המסכה מכסה את מחצית הפנים ויש לה אופי מפחיד. בתקופת הבארוק נוסף למסכה שובל שחור של תחרה בתחתיתה. חובשי מסכה זו לובשים בדרך כלל את הגלימה השחורה, טאבארו, וכובע שחור בעל שלוש פינות.

בחלק גדול מהתחפושות נעשה שימוש במסכת בסיס לבנה של קלסתר פנים חסר ייחוד, חסר אופי וחסר הבעה. יש במסכה הזאת משהו אטום, בלתי חדיר, בניגוד חריף למסכות הקומדיה דל ארטה, המגלמות טיפוסים. במסכת הבסיס יש תחושה שהמתבונן בה ניצב מול פסל, מול קלסתר אידיאלי שלא קיים במציאות. הכלל היחידי התופס כאן, הוא שאין כלל: איש הישר בעיניו ייעשה, והמבקרים מתחרים ביניהם מי הצליח להשיג את המראה הביזארי והמטורף ביותר, ומי מתהדר במסכה אוונגארדית יותר.

לקרנבל ונציה של ימינו יש לוח אירועים עמוס - הוא מורכב מהצגות וממופעים, רובם על במות בעיר או מופעי רחוב. מופעי ריקוד, שירה ונגינה, פנטומימה וליצנות. יש תהלוכות של תחפושות, תחרויות ועוד. עם זאת, ההתרחשויות העיקריות בקרנבל הן ספונטניות ולא בהכרח האירועים היזומים. כמו כן מתקיימים נשפי מסיכות מהודרים במיוחד עם ארוחות כיד המלך וריקודים, בתשלום שיכול להגיע עד מאות דולרים ובהם חלה חובת הופעה בתחפושת מתאימה על האורחים.

© כל הזכויות שמורות לתמי לנצוט ליבוביץ