טלפון: 03-6913545


על נימוסים ונכים - יום הנכה הבינלאומי

על נימוסים ונכים - יום הנכה הבינלאומי

על נימוסים ונכים - יום הנכה הבינלאומי
International Day of Disabled Person
תמי לנצוט ליבוביץ AICI, CIP
תאריך: 3.12.09

הנימוס והנוהג הם הבסיס לתקשורת אנושית חיובית, טבעית, נעימה ובונה, אך קורה לפעמים שלא במתכוון אנו פוגעים, מביכים את הנכים והמוגבלים בגין חוסר מודעות או חוסר רגישות. חיסרון בידע של הכרת הנוהגים במצבים מסוימים גורם למבוכה ולחוסר נעימות עד פגיעה בשני הצדדים.

לקראת יום הנכה הבינלאומי, שמצוין ב-3 בדצמבר מדי שנה, יום שמטרתו לעודד, לכבד לקדם את ההבנה בנושאי נכויות ומוגבלויות, בחרתי להעשיר את הידע בכמה טיפים מתחום הנימוס לגבי נכויות שונות:

אדם בכיסא גלגלים: במידה והשיחה מתארכת – רצוי להתיישב כך שתהיו בגובה העיניים. אל תרגישו שלא בנוח אם השתמשתם במילים כמו "רואה", "שומע" או "חייב לרוץ".

נכה עם מלווה: מסתכלים ומדברים ישירות אליו ולא אל המלווה.

מגבלות שמיעה: על מנת לקבל תשומת לב מחרש, געו בכתפו בידכם. הביטו ישירות אליו ודברו בבהירות, בטבעיות ובאיטיות כדי לעזור לו לקרוא את השפתיים השתמשו בשפת הגוף והפנים. חשוב מאוד לשים לב לא לכסות את הפה, לדבר בקול רם לא עוזר. במידה ואתם מצוידים במכשיר כתיבה ונייר נכון יהיה אם תכתבו ברור וקצר. הרבה מהחרשים יציעו את מכשירי הכתיבה מעצמם.

מגבלות ראייה: יש להציג את שמינו תמיד לפני אדם. אם אנו נמצאים עם קבוצת אנשים נוספים קחו יוזמה והציגו את כולם אחד אחד. דברו בקול טבעי ושקט .

מגבלות דיבור: היו סבלניים. אל תתקנו את שפתם ואל תדברו בשמם, הקשיבו, שאלו שאלות קצרות לקבלת תשובות קצרות.

© כל הזכויות שמורות לתמי לנצוט ליבוביץ