טלפון: 03-6913545


יום הבסטיליה - יום העצמאות של צרפת

יום הבסטיליה - יום העצמאות של צרפת

יום הבסטיליה – יום העצמאות הרשמי של צרפת
 

 בתאריך ה-14 ביולי, זהו יום העצמאות של צרפת, היום שבו התרחשה נפילת הבסטיליה, המשמשת כסמל הצלחת המהפכה הצרפתית שבה החלה תקופה חדשה בהיסטוריה  והביאה את עקרון ריבונות העם, עקרון חירות הפרט והשוויון בפני החוק.

יום הבסטיליה הוא היום השמח ביותר בלוח השנה הצרפתי. הניתוק החד מן המלוכה, מהסדר הפוליטי, מהמבנה והסדר החברתי ומהכנסייה הקתולית, לעבר התחלה חדשה. המהפכה הייתה צרפתית כי התחוללה בצרפת, אבל נשאה עמה את זרעי החירות של האנושות כולה והביאה לעולם את קובץ החוקים האזרחי.

מקוריותה של המהפכה הצרפתית בכך שהייתה מבשרת השוויון. יום הבסטיליה נחוג באופן סדיר מאז 1879, תשעים שנים לאחר המהפכה הצרפתית, אז הוא נקבע באופן רשמי כחג לאומי.

חגיגות יום הבסטיליה נערכות בעיקר בשדרות השאנז אליזה. בדרך-כלל מתקיימות תהלוכות, בראשן עומדים שוחרים מאקול פוליטכניק ומגראן אקולים אחרים, אחריהם כוחות מחיל הרגלים, אחריהם קבוצת מכוניות, ולסיום טסים מטוסים ממשמרות צרפת. בשנים האחרונות, נהוג להזמין קבוצות אנשים מבעלות הברית של צרפת לתהלוכות יום הבסטיליה.

נשיא צרפת מתראיין בדרך-כלל לכלי התקשורת ונוהג לערוך מסיבה בארמון האליזה. 
סעיף 17 בחוקה של צרפת, נותן סמכות לנשיא צרפת לחון עבריינים בעלי עבירות קלות ביום זה, והחל מ-1991 הפכה החנינה למנהג, והנשיאים שחררו מספר עצירים, בעיקר כאלה בעלי עבירות תנועה בלבד.

בליל ה-13 ביולי מתקיימת חגיגת ריקודים בכיכר הבסטיליה ונשפי ריקודים בתחנות מכבי האש ובמוקדים נוספים ברחבי העיר. בבוקר החג מתקבצים אלפי אנשים בסמוך לשער הניצחון כדי לצפות במצעד מכבי האש והצבא שבראשו נשיא צרפת. המצעד מלווה במטס חגיגי ומסתיים בכיכר הקונקורד.

במהלך כל היום ממשיכות החגיגות ברחובות העיר עם ירידי רחוב, תהלוכות ומשתאות ואפילו פיקניק ענק ומסורתי הנחשב לאחד מהגדולים בעולם.

בשעות הערב כשנדלקים אורותיו של מגדל אייפל מתכסים שמי העיר במצגי זיקוקין רועשים וצבעוניים המשלימים את האווירה החגיגית ואת החגיגות הנמשכות עד לשעות הערב המאוחרות.

לכתבה נוספת שלי בנושא: הכנסו לבלוג :http://www.tll.co.il/?lang=il&category=blog

בברכת חג שמח לצרפתים, הרבה בריאות בעידן זה וכמו שהצרפתים מברכים:   !Vive La France 

תמי