טלפון: 03-6913545


חג ההודיה - Thanksgiving Day

חג ההודיה - Thanksgiving Day

חג ההודיה בארה"ב ובקנדה 

תמי לנצוט ליבוביץ

חג לאומי, אחד מהחגים עמוס המסורות הנחגג  בארצות הברית וקנדה המבטא אסירות תודה על יבולי הסתיו "פסטיבל הקציר", תוך הכרת תודה כללית. החג מבוסס על עריכת סעודת חג גדולות משפחתיות וחברתיות שמסמל את מהוות החג. במרוצת השנים נפוג והלך האופי הדתי הבלעדי של "יום ההודיה" וסופו שנעשה, קודם כל, יום-חג חילוני, שבו האמריקאים מתכנסים לסעודת-החג  בחוג המשפחה, והמוטיב העיקרי שבו הוא רגש האהדה שבני המשפחה ובנותיה חשים זה לזה בצד החברות שאדם רוחש לידידיו ורעיו. חג שנהוג להזמין אורחים מכל מעגלי החברויות ,סטודנטים, חיילים, שכנים ותיירים וכל זאת על מנת שלא יחוגו ים זה בגפם. לנו הישראלים מזכיר חג זה את חג הסוכות חג הבציר  ומצוות " שמחת בחגייך" ומצוות "האושפיזין".


מקור החג : בהיסטוריה האמריקאית. המושבות הראשונות, קשיי התאקלמות רבים של  המתיישבים שלא הצליחו לגדל חיטה ומצבם הכלכלי והבריאותי התדרדר עד סף רעב ואחוזי התמותה היו גדולים. תושבים אלו התאוששו רק לאחר שקיבלו הדרכה ועזרה מהשבטים האינדיאנים. כדי להודות לאל ולאינדיאנים על העזרה והיבול המוצלח שקיבלו הוחלט לערוך סעודה חגיגית.(כנהוג במסורת השבטים העתיקה כדי להודות לאלים שלהם ע"י עריכת משתאות ופסטיבלים כדי לפייס את האלים והאלות שלהם ). הסברה היא כי בארצות הברית, חג ההודיה היה במקור פסטיבל הקציר שכשבמהלך חג ההודיה הראשון נערך המשתה שלושה ימים.


מועד החג נקבע בארצות הברית בשנת 1941 בהחלטה מיוחדת של הקונגרס ובחתימתו של הנשיא רוזוולט. נקבע שתאריך החג יחול תמיד ביום החמישי האחרון של חודש נובמבר. השנה נערך החג בתאריך - 26.11.2020


תחילת החג למנהג ישן מביאים לנשיא ארה"ב בערב "יום ההודיה" תרנגולי-הודו אחדים, שנגזר עליהם לעלות על שולחן הסעודה ולשמש הפריט המרכזי שלה, הנשיא חונן אחד מהם ומבטיח לו בזאת חיים טובים ובטוחים מכל רע בחווה מהוגנת עד יומו האחרון בדרך הטבע - בשר-ודם הוא מציל אותו ממוות, ולאו דווקא בורא עולם.


סמלי החג ונוהגיו:


סעודת החג - את החג מסמלת הארוחה המשפחתית שבמרכזה צלי תרנגול-הודו turkey ממולא, ענק ושחום וממולא במלית stuffing (תערובת של מרכיבים מתובלים למילוי עוף עשויה מפירורי-לחם או אורז, תבלינים או ירקות)המפורסם, מחית תפוחי אדמה, פשטידת דלעת ,שעועית ירוקה, תירס עוגות ורטבים העשויים מחֲמוּצִיות,cranberries ואגוזים. תפריט מסורתי זה כולל את יבולי השנה האופייניים למושבות הראשונות בצפון אמריקה שהיו: תירס, דלעת, בטטות ותפוחי אדמה.

תרנגול הודו שהפך לשם נרדף לחג , יסוד של הסעודה לא היה קיים בפרוטוקול החג. הודו הוא עוף  ממשפחה אצילית, משפחת הפסיונים. העוף יליד יבשת אמריקה (לאירופה הגיע רק בתחילת המאה ה-16) בוית על ידי האצטקים וכיום נחשב אחד העופות הפופולריים ביותר בארה"ב. (בשנת 2007 גודלו בארה"ב 235 מיליון תרנגולי הודו, מתוכם חמישית כ-46 מיליון נאכלו בסעודת חג ההודיה. שמו הבסיסי "פילג רימז", תרנגול ההודו קרוי Turkey בגלל קולות שמשמיע בזמן פחד "טרק, טרק, טרק" וכך יצא ששימש כסמל לאומי של ארה"ב. בגלל תכונותיו המהירות וחדות הראייה אימץ בנימין פרנקלין את עוף זה להיות לסמל של ארה"ב לתקופה מסוימת עד שהעיט תפס את מקומו.

היות והתירס היה אחד הגידולים העיקריים. לחם תירס מקובל שיהיה על שולחן  החג.


ליד שדות התירס ולציידם גידלו בהצלחה את השעועית  beans  שגם היא הפכה לאחד הסמלים של החקלאות, שיש לה מקום נכבד על שולחן החג.
החמוציות cane berry  - המתיישבים אימצו והזדהו עם פרי חמצמץ זה והפכן אותו למתקתק ותוספת טעם להודו הממולא כסימבול החג.


מנת הקינוח עשויה מהדלעת pumpkin  . פאי מתוק מסורתי מהעבר הרחוק שהאינדיאנים היו אוכלים זמן רב לפני שהמתיישבים החדשים הגיעו.


תהלוכת ההודיה של כלבו מייסיס בניו יורק (מאז 1924) - עוד אחד מנוהגי החג בארה"ב כחלק מהמסורת האמריקאית במשך שנים רבות היא התהלוכה המסורתית pared .נוהג זה החל בשנות העשרים של המאה התשע עשרה ויש הטוענים כי מקורה היא רשת מיסיס Mayc’s  בניו יורק שבסיסה מסורת אירופאית שהביאו עובדי הרשת  בבואם מארצות מוצא שונות אך במקום בובות מסורתיות אירופאיות יצרו בניו יורק בובות מתנפחות בממדים אקסטרווגנטיים בגודל הבתים, דמויות אהובות ומוכרות מסרטי אנימציה מרחפות ברחובות העיר . חוץ מבובות הענק יש גם  ליצנים, תזמורות, רקדנים ורקדניות , בלוני הליום ענקיים וססגוניים ועוד ריגושים רבים לכל בני המשפחה. התהלוכה מתחילה בשעה 9:00 בבקר ונמשכת כמה שעות. וכל זאת על מנת לציין את מהוות החג של אחדות ואחווה של התושבים שמגשרת על דתות שונות, עמים ומדינות.


אירועי ספורט - משחקי הפוטבול רבי משתתפים נערכים בחג זה והפכו לחלק ממסורת יום זה. 

 

בקנדה  החג נחוג ביום שני הראשון של חודש נובמבר. כמעט חודש לפני ארה"ב הואיל וזהו זמן הבשלת היבולים והקציר בקנדה שעקב שעות האור הארוכות בקיץ מבשילים בה היבולים מוקדם יחסית למדינות דרומיות יותר.

בקנדה חג ההודיה הוא יום שבתון פדרלי לעובדים הפדרליים, וכן יום שבתון כללי מוכרז בחוק ברוב הפרובינציות והטריטוריות .

 

חג ההודיה בחלקים שונים של העולם:


באנגליה נחגג פסטיבל הקציר בסוף ספטמבר או אוקטובר, שירותים מיוחדים של חג ההודיה מאורגנים בכנסיות המקומיות לכבד את היום.

היהודים חוגגים סוכות, פסטיבל של חג ההודיה הנמשכת תשעה ימים.

הסינים הפסטיבל את ירח הסתיו, או Zhong Qui בחודש השמיני בלוח השנה הסיני.

בהודו, פסטיבל הקציר נקרא את Onam.

בליטא, המסורת חג ההודיה כוללת יצירת בובה בדמות אשה מבוגרת מהאלומה האחרון של גרעיניות הקציר. מאמינים כי שמירה על בובה עד האביב שומרת הרוח של היבול בחיים עד הזריעה המחודשת  מתחילה בשנה הבאה

.

כל הזכויות שמורות לתמי לנצוט ליבוביץ


,.

 

 

,.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

,.

 
 


 

 

.