טלפון: 03-6913545


יום שישי השחור Black Friday

יום שישי השחור Black Friday

מהו מקור השם Black Friday?

תמי לנצוט ליבוביץ

 למחרת חג ההודיה מתחילים האמריקאים בהכנות לחג המולד, מתחילים במסע קניות לקראת ה"קריסמס", חג השנה החדשה שאחד מסממנה המסורתיים הוא קניות, הענקת מתנות. עונת המכירות בזמן זה היא בשיאה ולכן העסקים השונים, השירותים והחנויות מכריזים על הנחות ענק, ביום שישי לאחר חג ההודיה, אקט זה פותח את עונת המכירות של חג המולד.

החל משנות ה-60 של המאה העשרים ,זכה יום שישי השחור לשמו, האמריקאים מחכים ליום זה, מוכנים לקניות, מחכים בתורים היסטריים מחוץ לבתי העסק (יש אפילו את אלו שמחכים מהלילה שלפני בתור על מנת שיוכלו להיכנס לבתי העסק השונים והמגוונים)


יום "יום שישי השחור" נקרא כך בשל הסימון שהיה נהוג בספרי חשבונות, בהם הצבע האדום סימן הוצאות והפסדים, והצבע השחור סימן רווחים. ביום שישי זה היו עסקים רבים "עוברים לצד השחור", זאת אומרת: רושמים רווחים.


יום זה הוא יום שיא של הקניות בארצות הברית. כלכלנים רבים רואים ביום זה דרך בדיקה מצוינת להצלחת השוק הקמעונאי בארצות הברית. בעבר יום זה היה יום הקניות העמוס ביותר בשנה, אך כיום יום השבת שלפני חג המולד תפס את מקומו של יום שישי השחור. העסקים ברובם ממשיכים עם תקופת ההנחות הגדולות עד ערב חג המולד ויום זה הפך ליום הקניות העמוס ביותר של השנה.

 

כל הזכויות שמורות לתמי לנצוט ליבוביץ