טלפון: 03-6913545


לארח ולהתארח בסוכה

לארח ולהתארח בסוכה

חג האושפיזין: לארח ולהתארח בחג הסוכות

תמי לנצוט ליבוביץ

מאז שחר ילדותי, חג הסוכות זכור לי כחג עשיר במשפחה וחברים, מכרים ושכנים, שכולם מגיעים להתארח אצלנו בסוכה, סוכה מוארת וחגיגית. לאורחים בחג הסוכות יש אפילו כינוי משלהם, הלוא הוא האושפיזין, מילה שמקורה בארמית ופירושה כולל שבעה אורחים שונים שעפ"י הקבלה, מגיעים להתארח בשבוע הסוכות. על פי המסורת – כל יום מגיע לסוכתנו אורח חדש. בפועל, מעבר לפן המיסטי של האושפיזין, הם בעצם מסמלים ומהווים את כלל חברינו ויקירינו אותם אנו מארחים באהבה.

הכנסת אורחים היא ערך חשוב בכל חג יהודי ולפי המצווה יש לדאוג לארח את עם ישראל מכל קצותיו – את הקרובים לנו, את העובדים עבורנו ואתנו, גברים ונשים בכל הגילאים וגם אלו שלא שפר עליהם מזלם בקהילה. הרמב"ם אמר לקראת חג הסוכות על מצוות השיתוף בחג:

"מי שנועל דלתות חצרו ואוכל ושותה הוא ובניו ואשתו ואינו מאכיל ומשקה לעניים ולמרי נפש, אין זו שמחת מצווה אלא שמחת כריסו."

אירוח של אנשים שונים מכל קצוות הקהילה והיישוב, מכרים רחוקים ומשפחה קרובה, מעלה צורך בכללי נימוס והתנהגות שיכלו עלינו לאירוח בסוכה, במיוחד אם אתם מתכננים לתחזק סוכה מרשימה ומארחת במשך שבעה ימים:

למה חשוב להתייחס בשבוע הסוכות על מנת לייצר בביתכם הארעי בסוכה חווית אירוח מקסימה ונעימה?

אם אתם מגיעים עם חבורה גדולה של ילדים או אנשים, יהיה נהדר להתקשר ולשאול אם צריך משהו נוסף כמו כלים, כסאות נוספים וכו', דרך מעולה להקל על המארח וגם להכין אותו לבואכם.

בחג הסוכות, זה רעיון לא רע בכלל להביא עוגה או חבילת מאפים ארוזה ואטומה  - גם אם היא ממאפייה או שנרכשה טרייה! בשל אופי החג, יכול להיות שהמארח שלכם יבחר להגיש את המנה יום אחרי, אם כשתגיעו השולחן כבר יהיה עשיר ועמוס.

כמו בכל אירוח, צלצלו או כתבו לאחר ההתארחות, זו דרך מעולה לגרום למארח שלכם תחושה נהדרת וחגיגית!

מעבר לכללים ולחוקים, אין יותר חשוב מיחס חם, מלבב ומחבק לאלו שעלו לרגל לסוכתכם. חיבוק ולחיצת יד חמה, חיוך אוהב ודרישת שלום אמתית, גם אחרי מספר ימים של אירוח אינטנסיבי – כל אלו יגרמו לאורחים שלכם להרגיש רצויים ואהובים!

שיהיה לנו חג סוכות שמח ומלא אור!

 

אם נהניתם לקרוא על כללי נימוס נכונים להתנהלות בחג, אתם מוזמנים לשאול אותי שאלות וכן להתעדכן בסדנאות ובפגישות האישיות שאני מקיימת ולרכוש אחד מרבי המכר שלי בעברית: http://www.tll.co.il/?lang=il&category=131