טלפון: 03-6913545


אוזני המן, פרג ונימוסים

אוזני המן, פרג ונימוסים

   אוזני המן ופרג 

    מאת: תמי לנצוט ליבוביץ

אוזן המן הוא שם שניתן למאפה המאפיין את חג הפורים, מאפה בצק פריך, בצורת כיס, הממולא בפרג במקור וכיום ממלא שוקולד, תמרים, גבינה, ריבה או כל מילוי אחר. מאפה זה קרוא על שמו של המן הרשע (צורתו מזכירה את מבנה אוזן) ומקורו במרכז אירופה. ככל הנראה, השם "אוזני המן" הגיע מתוך השם ביידיש "המן-טאשן", (כיסני המן), שבעצמו נוצר מתוך משחק-מילים או שיבוש של המילים "מאן טאשן" (כיסני פרג). צורתו של אוזן המן משולש, בעל שלוש זוויות. הבצק ממנו מכינים את  המאפה הוא לרוב פריך. למרות שבמקור היה מבצק המשלב שמרים בתוכו.

אוזני המן של פורים 2022 מושקעות ומקוריות יותר מאי פעם , כמו חנוכה שהסופגניות הפכו ליצירת אמנות של הקונדיטורים, גם אוזני המן יצאו מהיסטוריה היבשה והמשעממת והפכו  למאפה מיוח ותחרותי כיד הדמיון.

 הפרג:  אותם זרעים שחורים קטנים טחונים המשמשים למאכל, בישול ואפיה ולמילוי המסורתי של מעדן הפורים. זרעים אלו בעלי ערך תזונתי גבוה, עשירים בסידן, מגנזיום, אשלגן סיבים ועוד הרב מרכיבים הטובים לגוף האדם. (מהשרף של הצמח מפיקים את הסם הנרקוטי שממנו מיוצרים הסמים אופיום, מורפין והרואין. ברוב מדינות העולם הוצא מהחוק השימוש בשרף )

קיסמי שיניים ונימוסים 

אחת הבעיות של אכילת הפרג היא בעיה אסתטית קלה, הפרג נוטה למצוא מקומו בין השיניים. נכון שלשם כך נוצרו הקיסמים אך זו ההזדמנות לעדכן ולידע שקוד הנימוס והנוהג אוסר להשתמש בקיסמים ליד השולחן בשום צורה שהיא. גם אם מונחים קיסמים על שולחן האוכל, לעולם אין משתמשים בהם ליד השולחן. מבקשים את סליחת הנוכחים וניגשים לחדר השירותים. כך שלאחר אכילת אוזני המן, בחגיגה,מסיבה,וסביב השולחן רצוי להצטייד בקיסמי שיניים, להגיע לשירותים, ושם מול המראה נבדוק את עצמנו ולא נחכה שמישהו יעיר לונו על שאריות הפרג שיתנחלו בין שיננו. 

                                                                                                                                  חג פורים שמח

©כל הזכויות שמורות לתמי לנצוט ליבוביץ