טלפון: 03-6913545


מה לא נשתנה הלילה הזה?

מה לא נשתנה הלילה הזה?

פסח של שנת 2020
תמי לנצוט ליבוביץ

הו, חג הפסח.
חג החירות, חג החגים, וכמובן חג המשפחה, שמוציא מכולנו את מפיק האירועים הקטן בתוכנו עם הצורך בתכנון אירוע חברתי-משפחתי לכל דבר, והכנות ארוכות שמתחילות לפעמים חודשים קודם;
החל מלוקיישן - אצל מי יערך השנה הסדר, כמה מוזמנים, מי המוזמנים, מי ישב ליד מי ועד להיערכות לכך שליל הסדר הוא בדר"כ מקור למתח, לסוגיות, חששות וחיכוכים משפחתיים, הוצאות כספיות גדולות גם למארחים וגם למתארחים (מתנות). השנה אנחנו במקום אחר, מכורח הנסיבות. הכללים והנוהגים השתנו אך יחד עם זאת איננו פטורים מכללי הנימוס החגיגיים. חג הפסח של 2020 דורש מאיתנו להתאים את עצמנו למציאות העכשווית (וכן, הדי הזויה) של תקופת בידוד הקורונה. 


כמה כללים מנומסים ל'סדר הקורונה' (הראשון, ובתקווה גם האחרון):


⦁ לעתים רחוקות בחיים קורה שהמינימום והמקסימום נפגשים באותה הנקודה. חג הפסח השנה הוא מיוחד, בדיוק בגלל זה. הפכו את רשימת המוזמנים הקרובים לסדר שהכנתם, עם אלו החשובים לכם ביותר - לרשימת טלפונים. במקום להזמינם לסדר, נתקשר לכל אחד בקולנו, נשאל לשלומו ונאחל חג שמח. הטלפון הקטן הזה, שולי ככל שיראה לנו, הוא המינימום וגם המקסימום שנוכל לעשות השנה והוא מחמם את הלב.


⦁ מצד שני, ברוח השינויים שהחג הזה מביא עמו, בואו ניזום. על כל אחד מאתנו לא להמתין לקבל שיחת טלפון או הודעת וואטסאפ או כל ברכה דיגיטלית אחרת (למרות שכל האמצעים הללו מבורכים היום, מה היינו עושים בלעדיהם, תגידו?!) אלא ליזום קשר אישי מרצוננו. אולי השנה תופעת ה"העתק-הדבק גם לך ולכל בני משפחתך!" תפנה את מקומה לטובת קשר אישי, חם ואמיתי עם האנשים שבסופו של דבר אנחנו אוהבים יותר מכל.


⦁ מתנות ישמחו לבב אנוש: אין כמו פרחים לרימום מצב הרוח ואין מי שיישאר אדיש לקבלת זר פורח וריחני או עציץ לשדרוג שולחן החג והאווירה החגיגית.  בתקופה הזו אפשר להפוך מתנה גם למצווה - משתלות רבות נשארו עם פרחים וישמחו לעשות משלוחים במבצעים יוצאי דופן. גם משלוח בקבוק יין הוא תמיד רעיון נחמד, פשוט וקולע. לא נשכח גם את האופציה החברתית, החינוכית ומחממת הלב - לתרום לעמותות התומכות באוכלוסיות מוחלשות או למשפחות נזקקות (שהיום, יותר מתמיד, אחוז גדול מהאוכלוסייה עשוי להימצא ביניהן).


⦁ סידור השולחן: גם אם אנחנו בבידוד, בגפנו, או עם מספר בני משפחה מצומצם (זוג, ילד/ילדים), לא נוותר על עריכת השולחן כדת וכדין! נפרוש את המפה החגיגית והצחורה, נוציא את הכלים היפים שבדרך כלל שמורים לאורחים, נפתח את בקבוק היין כמצוות החג ועוד. גם בימים כאלו טרופים, מסורת משפחתית אף נגיף לא יכול לקחת.


⦁ קחו רגע לעצמכם עם מקלחת טובה לפני כניסת החג (הפעם לא צריך לקחת בחשבון את התנועה והפקקים), איפור, או גילוח טרי וצאו, לשם שינוי, מהטרינינג הביתי לכבוד החג!


⦁ ואחרון ובהחלט חביב: האורח העיקרי בשולחן החג השנה ללא ספק יהיה ה-ZOOM. העידן הטכנולוגי נכנס אלינו הביתה ומתיישב איתנו בשולחן, והוא,  בדומה לחוקיה של הטלוויזיה (קצת פחות מחמיר), מחייב אותנו להראות במיטבנו! לבשו חיוך גדול ותיהנו מהחג הזה כמה שניתן!


    כולנו יחד נעקוב אחרי התקשורת שמוצאת לנו רעיונות נחמדים ומנחמים, כמו לערוך את הסדר בדלתות פתוחות על מנת לשמוע את קריאת ההגדה מדירות השכנים, או לצאת למרפסות להקראת הקושיות.

שיהיה לכולנו חג שמח, בריא ובלתי נשכח.
תמי

©כל הזכויות שמורות לתמי לנצוט ליבוביץ