טלפון: 03-6913545


ראש השנה 2023

ראש השנה 2023

להתחיל את השנה ברגל ימין

וּבַחֹדֶשׁ הַשְּׁבִיעִי בְּאֶחָד לַחֹדֶשׁ מִקְרָא קֹדֶשׁ יִהְיֶה לָכֶם כָּל מְלֶאכֶת עֲבֹדָה לֹא תַעֲשׂוּ יוֹם תְּרוּעָה יִהְיֶה לָכֶם..." (במדבר, כט,א)

ראש השנה מסמל התחדשות, קשר אנושי חם והרבה תקווה לעתיד טוב יותר, לכן אין טבעי יותר מלהשתמש בסמליות החג המבורכת בכל הקשור ליחסינו עם קרובינו ומכרינו. ראש השנה הוא בראש וראשונה הזדמנות מצוינת לשמור על קשר משפחתי, לפגוש את המשפחה הקרובה והרחוקה יותר, ליישר הדורים ולהתעדכן ברמה האישית בכל הקורה בחוג המשפחתי. בנוסף, מעניק החג הזדמנות מצוינת להביע את הערכתנו לקרובינו בברכות ובמתנות, ולחלוק את תקוותנו לשנה טובה יותר עם חברים, משפחה ואנשים עמם אנו באים במגע במשך השנה.

להלן מגוון טיפים והצעות לכבוד החג:

 

 

האבולוציה של הברכות – מכרטיסי הברכה ועד למסרונים

ראש השנה הוא הזדמנות פז לתת תשומת לב לאנשים הקרובים אלינו, לרענן קשרים רופפים ולטפח את החוג החברתי שמסביבנו. אם פעם היינו קונים כרטיסי ברכה מוכנים או מכינים בעצמנו, הרי שהעידן המודרני פותח בפנינו אופציות חדשות לומר "שנה טובה": מסרון, דואר אלקטרוני, דואר רגיל, טלפון.

את הברכות הרשמיות נהוג לומר או לכתוב החל מחודש אלול ועד אחרי יום כיפור (יש המרחיקים עד ערב סוכות). את מכתבינו או את כרטיסי הברכה נסיים בברכת "שנה טובה". מערב ראש השנה ועד יום הכיפורים נהוג לומר: "לשנה טובה תכתבו ותחתמו או: "בברכת גמר חתימה טובה".

הגיע הזמן לעשות סדר ולדעת מהן הדרכים הנכונות לומר "שנה טובה" בעידן הדיגיטלי.

זכרו! גם כרטיס הברכה המושקע והיקר ביותר לא ייתפס כברכה אמיתית ללא פנייה אישית, לכן מומלץ לצרף לברכת שנה טובה פנייה אישית חמה ואנושית בכתב יד, וכמובן, להקדיש מחשבה לניסוח הברכה.

על תפוחים ורימונים

  כידוע, חלק מארוחת החג במסורות ובעדות רבות הוא "סדר ראש השנה" או מה שקרוי בפי העם "הברכות". לא אלאה אתכם בשלל סוגי ומיני הברכות, אלא אתמקד הפעם בשתי ברכות שמקובלות על כולם: תפוח בדבש ורימון.

ראש השנה – חג המתנות

ראש השנה נתפס בתודעה הישראלית כחג המתנות, ואי אפשר להתחמק מכך. במקום להיכנס לפניקה, חשוב לזכור כי המטרה הראשונית והאמיתית של מתנה היא גילוי תשומת לב, הבעת הערכה או ברכה. לכן, המתנה צריכה להיות צנועה, ובלבד שתעיד על השקעת מחשבה ותשומת לב. להלן כמה טיפים למתנות:

מתנות למשפחה

מתנות חג לעובדים

 

מאחלת שנה טובה , שנת בריאות, אושר. הצלחה ואהבה

תמי 

הכתבה לקוחה מתוך הספר "נא להתנהג בהתם" - נימוסים בעידן העכשווי 

©כל הזכויות שמורות לתמי לנצוט ליבוביץ