טלפון: 03-6913545


כל מה שצריך לדעת על - Novy God

 כל מה שצריך לדעת על - Novy God

 ס נובים גודום - S Novim Godom  

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ

אם אתה שואל אדם ממוצא רוסי  - "מה החג האהוב עליך מכולם?", אתה כמעט בטוח הולך לשמוע :! Novy God konyechno (ראש השנה, כמובן!)

ערב ראש השנה, חג ציבורי רשמי המציין את תחילתה של השנה האזרחית החדשה, משתרע ברוסיה על מספר ימים, החל מ ה - 31 בדצמבר, ערב השנה החדשה, ועד אמצע ינואר, חג זה והוא הנכסף ביותר אשר הרוסים מחכים לו  במשך כל השנה. חג בו הם מבלים עם המשפחה והחברים, מחליפים מתנות, ומשתתפים במסיבות גדולות וקונצרטים, וחוגגים תמיד עם הרבה אוכל ושתייה. בעיירות ובערים ובבתים, קישוטים חגיגיים, ועצי נובוגודניאיה *יולקה "עץ השנה החדשה". (יולקה הוא שם המקובל במזרח אירופה לעץ מקושט המוצב בימי החג לרגל תחילת השנה. (בדר"כ משתמשים בעץ אשוח).

חג זה הנפרש במשך שבועיים ימים מכיל בתוכו עוד שני תאריכים משמעותיים,  חגים החוברים לחג וחופשה אחת:

חג המולד האורתודוקסי הרוסי – הנובי גוד או חג המולד

כיום חג המולד האורתודוקסי הרוסי מקבל שוב חשיבות. זה מתרחש ב -7 בינואר והוא נחגג  שקט יותר מערב הסילבסטר, נחגג עם משפחה או חברים קרובים, שירותי דת, וכמובן, אוכל ושתייה. הנחת מתנות למרגלותיו ודמותו שלדד מורוז  (סבא כפור) כמין מקבילה לדמותו של סנטה קלאוס. אך פה נוספת דמות נוספת כנכדתו של דר מורוז בשם סנגורוצ'קה.

 - Stary Novy God Old New Year.

 ראש השנה הישן, שנחגג ב -13 בינואר .על פי לוח השנה החוליגאני או האורתודוכסי. זוהי החגיגה הקטנה ביותר של העונה והיא היום האחרון לקישוטי השנה החדשה כולל עצי השנה החדשה.

מנהגי החג

דֶד מוֹרוֹז - Ded Moroz : הוא דמות בדיונית בפלקלור הסלאבי המזכירה במאפייניה את סנטה קלאוס במערב התרגום המילולי הוא "סבא כפור". על פי האגדות הסלאביות, מורוז מביא מתנות לילדים, בזמן ההנובי גוד. באגדות היה עוזר לילדים טובים ואנשים עובדי כפיים ולפעמים אף חילק מתנות, ולעומת זאת העניש ילדים חצופים (באגדת ילדת השלג הוא מקפיא למוות את הילדה החצופה בעוד נותן מתנות יקרות ערך לילדה טובת הלב). לפי המסורת, במהלך החג מחלק דד מורוז מתנות בחשאי, ומניחן למרגלות עץ היולקה בעזרת נכדתו סנגורוצ'קה  Snegurochka  - נערת השלג. אמונה נוספת, שאם אם ילד בר מזל מספיק לפגוש אותו, דד מורוז יבקש מהילד לקרוא שיר או לשיר שיר בתמורה למתנה. דד מורוז נוהג על סוס או על  כרכרה הרתומה לשלושה סוסים (ולא לאיילים כפי שמקובל במסורת של סנטה קלאוס. לפי המסורת, סנגורוצ'קה לובשת גלימה כחולה כסופה ארוכה וכובע פרווה או כתר דמוי פתית שלג. דד מורוז עוטה מעיל פרווה המגיע עד עקביו, כובע פרווה חצי עגול ומגפי לבד על רגליו. יש לו זקן לבן ארוך. ילבש אך ורק מעיל בצבע כחול, כדי לבדל אותו מסנטה קלאוס הנוצרי האדום, עם זאת, הרוסים אינם מקפידים על כך.

חשוב לדעת:

אם אתם אנשי עסקים  המבקר ברוסיה במהלך תאריכים אלו , מסוף דצמבר ועד 15 בינואר  אל תצפו לעשות הרבה עבודה כי אף אחד לא במצב רוח רציני! במשך כשבועיים, מסוף דצמבר ועד תחילת ינואר, רוב הרוסים לוקחים חופש מהעבודה כדי ליהנות מהחגיגה הגדולה ביותר בשנה.

 

©כל הזכויות שמורות לתמי לנצוט ליבוביץ