טלפון: 03-6913545


פסח זה לא רק "קניידלך"

פסח זה לא רק "קניידלך"

כל מה שחשוב וצריך לדעת על חג הפסח

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ    

"בַּחֹדֶשׁ הָרִאשׁוֹן בְּאַרְבָּעָה עָשָׂר לַחֹדֶשׁ בֵּין הָעַרְבָּיִם פֶּסַח לַיהוָה."  (ויקרא, כג, ה)

חג של אירוח

חג הפסח, אחד משלושת הרגלים, חל בארבעה עשר בחודש ניסן, ובו אנו מציינים את העובדה שבמכת מצרים האחרונה, מכת בכורות, ה' פסח על בתיהם של בני ישראל ולא פגע בבכוריהם, וכן את יציאת בני ישראל ממצרים, מעבדות לחירות. בחג אנו מצווים באכילת מצות שבעה ימים וכן באי אכילת חמץ, על שום שבני ישראל יצאו למסע במדבר בחופזה ולחמם לא הספיק להחמיץ. האירוע המרכזי בחג זה הוא ליל הסדר, שבו נפגשים בני המשפחה לסעודה, קוראים בהגדה את סיפור יציאת מצרים, מברכים מגוון ברכות הקשורות לסימני החג – ובמרכזם פסח, מצה ומרור – שותים ארבע כוסות יין ואוכלים סעודה כיד המלך.

הידעתם?

בליל הסדר שותים ארבע כוסות יין , כנגד ארבע לשונות של גאולה: והוצאתי  אתכם; והצלתי  אתכם; וגאלתי בזרוע נטויה; ולקחתי אתכם לי לעם.

כוס חמישית – מיועדת לאליהו הנביא.

חג הפסח נחשב לחג משפחתי, ובמרכזו כאמור, עומד בדרך כלל אירוח רב משתתפים בליל הסדר: בני משפחה ולעתים גם חברים. באירוע כזה, לא רק המארחים צריכים להתכונן ולדאוג לכך שהכול יתנהל כשורה. גם לאורחים ישנו תפקיד חשוב בהצלחת הערב, אבל לפני שנתייחס להכנות לליל הסדר בפרוטרוט, יש דילמה כבדת משקל שצריך לפתור.

אצל ההורים שלי או אצל ההורים שלך?

אחת הסוגיות הגדולות במחוזותינו, ובקרב נשואים צעירים בפרט  –  "איפה עושים את ליל הסדר?!". כל אחד מרגיש צורך להיות עם משפחתו, כל משפחה לוחצת לכיוון שלה ו...מריבות!

הפתרון האידיאלי, אם ניתן, הוא ששתי המשפחות תערוכנה את הסדר ביחד.      כך כולם מרוצים. אם הדבר לא ניתן ליישום מסיבה זו או אחרת, הנכון ביותר הוא לעשות "תורנות שנתית": שנה אצל משפחה אחת ובשנה שאחריה – אצל האחרת. ואתם ההורים, הבינו את הלחץ ואת אי הנעימות של ילדיכם והתחשבו בהם.       אל תלחצו, אל תחמיצו פנים, ובוודאי שאל תציבו אולטימטום.

הזמנות

יש להכין מבעוד מעוד רשימת מוזמנים, שכן ליל הסדר הוא ערב שאנשים נערכים אליו זמן רב מראש. לא כדאי להשאיר את ההזמנות לרגע האחרון, כי ייתכן שאנשים כבר ערכו תכניות אחרות.

פסח הוא חג משפחתי, וזהו ממש לא הזמן "לחיסול חשבונות" עם בני משפחה, ובהחלט כדאי להזמין את כל הנמנים על המעגל המשפחתי שהחלטתם להזמין. כמו כן, ניתן לצרף גם חברים ובהחלט יפה לזכור להזמין אנשים עריריים, כאלה שאין להם משפחה או אף עולים חדשים או חיילים בודדים. אחרי הכול, אחד מסממני החג הוא "כל דכפין".

עריכת שולחן הסדר

ליל הסדר נחוג בדרך כלל בהשתתפות אנשים רבים, ולכן חשוב להסדיר מראש את מקומות הישיבה ולסמנם בתגי שמות מתאימים. כך מונעים מראש מצב של "לרוץ לתפוס מקום", "מי רוצה לשבת ליד מי", וכדומה. מקובל להושיב הורים ליד ילדיהם הקטנים, ואילו את הילדים הגדולים להושיב ביחד. כך יהיה נעים יותר לא רק לילדים, אלא לכל המסובים.

מתנות

פסח אף הוא חג מתנות, וכשמוזמנים לליל הסדר, למשפחה או לחברים,  בהחלט לא באים בידיים ריקות. מאידך, אין צורך להיסחף ולקנות מתנות יקרות ערך, ובוודאי שלא כדאי להיגרר לתחרות על המתנה הגדולה והיקרה ביותר.

בפסח, נהוג להביא מתנות משפחתיות, כאלה שכל בני המשפחה ייהנו מהן, ובכלל זה, כלי בית שימושיים, חפצי נוי (בתנאי שמכירים את טעמם של המארחים), ספרים, אלבומים, דיסקים וכדומה.

מאחר שכל משפחה מקפידה על נושא הכשרות בפסח באופן שונה, כדאי להימנע מהבאת משקאות ומאכלים, שכן אם תביאו עמכם  מזון שאינו עומד בסטנדרט של אותה משפחה, עלול להיווצר מצב מביך לשני הצדדים.

כמו כן, יפה להביא פרחים, אולם רצוי לשלוח אותם כבר בבוקר. אפשר גם לדאוג לסידור הפרחים המרכזי אשר יוצב על שולחן הסדר, אולם זאת יש לעשות רק בתאום מוקדם עם המארחת.

כשאתם מוזמנים לליל הסדר

כשאתם מזמינים לליל הסדר

תפקידה של המארחת הוא רב משמעות בהצלחת הערב, ומצריך שימת לב לפרטים, קטנים כגדולים.

חשוב ביותר לזכור כי גם משהתיישבתם לשולחן והארוחה החלה, האוכל אינו מהווה את העיקר, ומעל הכל, שימרו על אווירה נעימה ונינוחה. כך מובטח לך ולאורחייך ערב מוצלח ומהנה.

קריאת ההגדה

לכל משפחה יש את הנוהג שלה בקריאת ההגדה. יש בתים שבהם עורך (או עורכי) הסדר הוא זה אשר מקריא את ההגדה כולה, ויש בתים בהם כל האורחים משתתפים, וכל אחד קורא קטע מן ההגדה. שאתם מתארחים, כבדו את הנוהג של המארחים. אם רק עורך הסדר מקריא, אל תידחפו ואל תתנדבו לעזור לו. אם כולם מקריאים לפי תור, אל תנסו להתחמק ושתפו פעולה.

טיפ: בדרך כלל, חלוקת קריאת ההגדה בין כל האורחים יוצרת אווירה נעימה יותר ומשאירה את האורחים ערניים.

הסעודה

האוכל תופס חלק משמעותי מליל הסדר. מקובל להגיש מזון מסורתי, ובכל אופן, חשוב לזכור שלרוב המארחים טורחים רבות לקראת הערב. חשוב להביע בפניהם את ההערכה על הטרחה, וזה בהחלט אינו הזמן המתאים למתוח ביקורת או לתת עצות בסגנון: "כשאני מכינה את הקניידלך...".

כמו כן, ישנן משפחות בהן נהוג לחלק את הכנת המזון בין המשתתפים. כל אחד מביא אתו תבשיל או קינוח, בתאום מוקדם עם המארחים. במידה שלא סוכם עם המארחים על חלוקת ההכנה של המזון, אין להביא אוכל בצורה וולונטרית ובלתי מתוכננת.

יין

במהלך הערב, חובה לשתות ארבע כוסות. כמארחים, חשוב להכין גם מיץ ענבים לילדים וכן למבוגרים שאינם שותים יין. כאורחים, אתם בהחלט יכול לומר שאינכם שותים יין ולהעדיף מיץ ענבים. זה לגיטימי! אם מישהו הביא יין, חובה להגיש אותו במהלך הארוחה, גם אם ארגנתם יין אחר (כאמור, אם קבלתם יין לבן, הכניסו למקרר, כך שיהיה צונן להגשה בזמן הארוחה).

לא רבים ליד שולחן החג. נקודה.

עוד מעט על חג הפסח. לפני שאנו צולחים את הארוחות המשפחתיות המוכרות, אולי כדאי לנסח מראש כמה כללים שיעשו לנו שקט ושלווה בשולחן: איך מפרידים בין הכלות לחמיות; למה לא רצוי לדבר על פוליטיקה; איך אפשר למנוע מראש את הוויכוחים ולמה כל כך חשוב לארגן את סדר הישיבה מראש.

אם גם לכם משפחה מרובת משתתפים ומרובת חיכוכים, אין שום סיבה שהשנה לא תעברו את הארוחות המשפחתיות בשלום. אז לפני שאתם מחדדים סכינים ושולפים ציפורניים, הנה כמה טיפים, שיחזירו את השקט והשלווה לשולחן החג.

טיפ: הכינו במטבח עוד כמה מנות אשר בעת צרה יוכלו לשמש כאמתלה להקמת המתווכחים מהשולחן (על מנת להגיש), או כדרך ליצירת נושא חדש לשיחה.

 

מתוך הספר 'נימוסים בעידן העכשווי' - נא להתנהג בהתאם/מאת: תמי לנצוט ליבוביץ

©כל הזכויות שמורות לתמי לנצוט ליבוביץ