טלפון: 03-6913545


יום כיפור - סליחות וכפרות

יום כיפור - סליחות וכפרות

לכבד את יום כיפור 
תמי לנצוט ליבוביץ  CIP
 

יום הכיפורים נועד לסליחות ולכפרות על מעשים לא נאותים שנעשו במהלך השנה החולפת, לכן אין דבר צורם יותר מהתנהגות לא מנומסת ולא מתחשבת דווקא ביום הכיפורים עצמו.

להלן טיפים וכללים שיעזרו לכולנו לעבור את החג בצורה נעימה ומכובדת ככל האפשר:

על טעם וריח אין מה להתווכח
אף אחד לא מכריח אותנו לצום ביום כיפור, אך חשוב בהחלט שנכבד את הצום של הסובבים אותנו, הן בתוך הבית והן מחוצה לו. מי שמעדיף להעביר את יום כיפור בצפייה בסרטים, האזנה למוזיקה או אכילה, מומלץ שישמור על פרופיל נמוך. בני המשפחה והשכנים שומרי המסורת לא ממש מעוניינים להאזין ל-MTV או להריח את הפופקורן בזמן שהם עסוקים בצום ובחשבון נפש.

דוושו בזהירות
אם אתם בין אלה שבוחרים להפוך את יום הכיפורים ל"חג האופניים" הלאומי, חשוב ביותר להקפיד על כללי הבטיחות ועל סיביליטי בכבישים. אופניים, רולר בליידס או קורקינט עשויים להיות מטרידים ומסוכנים לא פחות ממכוניות ולראייה מספרן הרב של התאונות שמתרחשות בכל שנה ביום הכיפורים.

שמרו על קדושת החג והמקום
גם אם אתם באים לצורך פגישה עם החבר'ה, חשוב לזכור את ייעודו האמיתי של בית הכנסת. חשוב לזכור שרוב האנשים באים על מנת להתפלל והם דייריו הקבועים ולכן גם הקובעים של בית הכנסת. התחשבו בהם, אל תפריזו במידת הרעש ושמרו על התנהגות הולמת למקום הקדוש בו אתם נמצאים.

כללים לבקשת סליחה
לבקש סליחה זו מלאכה לא פשוטה. על מנת שמקבל הסליחה ירגיש שאכן יש כאן התנצלות מכל הלב ועל מנת שאפשר יהיה באמת לנקות את הלב ולפתוח דף חדש, חשוב להקפיד על מספר כללים חשובים:

• חשוב לבקש סליחה בראש ובראשונה בתוך המשפחה ומהחברים הקרובים. אין לקחת כמובן מאליו שאמא, אחות או חבר קרוב יסלחו לנו בכל מקרה, גם אם לא נבקש סליחה במפורש.

• הדבר החשוב ביותר הוא הכוונה. ללא כוונה אמיתית לא תצליח בקשת הסליחה ואף יתכן כי תגרום ריחוק וניכור. אם באמת באתם לבקש מחילה, נסו לוותר על הכבוד ועל המחסומים ולהתחבר למהות האמיתית של הסליחה וההתנצלות – הודו בטעות שלכם והביעו חרטה מעומק הלב.

• הסליחה חייבת להיות אישית, שמית ומכוונת לאדם בו פגענו. חשוב לשמור על קשר עין עם מקבל הסליחה. קשר עין מעיד על הכוונה והכנות שבדברים שלכם.

• לעיתים בקשת הסליחה באה לאחר זמן רב, שבמהלכו נשכחו הנסיבות והפרטים של הסכסוך או הפגיעה. חשוב להסביר ולהזכיר את הרקע ואת הסיבות לבקשת הסליחה.

• לבסוף מגיעה ההבטחה - ההבטחה שלא להעליב או לפגוע יותר, ההבטחה שלא להתנהג שוב בצורה לא הולמת וכדומה. ההבטחה מעידה שלמדתם מן הטעות וכי לא תחזרו עליה.

• הערה חשובה: לאלה שרוצים להביא מתנה או לשלוח פרחים כדאי לזכור כי אלו אינם בקשת הסליחה האמיתית. הסליחה האמיתית תהיה תמיד זו הנאמרת בארבע עיניים ומכל הלב.

בברכת גמר חתימה טובה
צוות המרכז הבינלאומי לתדמית, תקשורת בין אישית ונימוסים

© כל הזכויות שמורות לתמי לנצוט ליבוביץ