טלפון: 03-6913545


אביב מגיע פסח בא

אביב מגיע פסח בא

להתכונן, להקדים, להיות ערוכים לקראת חג הפסח.

מאת:תמי לנצוט ליבוביץ

 

לפסח יש כל כך הרבה שמות – חג האביב, החירות (תלוי את מי שואלים), חג המצות, חג היין – אבל השם הכי מדויק והכי פחות רשמי של החג הזה הוא חג הניקיון, ורצוי שיהיה יסודי.

פסח הוא כנראה המועד היחידי בשנה שבו פתאום הניקיון של העוזרת לא מספיק, ואנחנו שמים לב לפתע לכל הדברים שהוזנחו במהלך השנה. וטוב שכך. כי לא משנה מה הסיבה, התוצאה היא חיובית ואפילו חשובה.

יש דברים שאף אחד לא יכול לעשות במקומנו ויש משהו בפעולה הזו של ניקוי הבית, שעושה סדר בראש והרגשה טהורה בנפש. עניין נוסף הוא החיבור של הניקיון למצוות החג, ויש כאן הזדמנות גם להקנות את הניקיון כערך חיובי לילדים, ובקיצור – אני בעד. הבעיה היחידה היא שסדר וניקיון מצריכים זמן וסבלנות, ולא מעט מאמץ, ולכן לא כדאי לדחות את העניין לרגע האחרון. מוטב לשלוף את הסמרטוטים שעה אחת קודם, מאשר להרגיש כמו סמרטוט בליל הסדר. ומחידודי הלשון הללו, נעבור אל כמה עצות שימושיות, שיעזרו לכם לעבור את החג בשלום.

להתחיל את הניקיונות עשרה ימים לפני הסדר. מומלץ למנוע את חוסר הנוחות והבלגאן המיותרים, שעשויים להיגרם מניקיון שנעשה בלחץ. תנו לעצמכם זמן לעבוד בצורה מסודרת ורגועה.

סדר הניקיון: מתחילים בחדרי השינה (חדרי מגורים), לאחר מכן עוברים לסלון, כולל מזנון הסלון. שימו לב שאת המטבח משאירים לסוף.

כדאי לקחת יום חופש לטובת ניקיון הבית. כך, כשהילדים אינם והבית פנוי לרשותכם, יש לכם את הזמן, הנוחות והאמצעים להפוך את הניקיון למשהו חיובי (מוזיקה טובה ברקע, למשל, תשפר את הרגשתכם פלאים).

יש לחלק תפקידים בכל הנוגע לניקיון הבית: הילדים מנקים את חדרם, זורקים צעצועים שבורים ומעבירים לנזקקים כאלה שהם כבר לא משחקים בהם יותר. החוכמה היא להפוך את חווית הניקיון לאתגר, ולא עונש. שני בני הזוג צריכים להיות שותפים פעילים בניקיון והפרס שמקבלים זה בית נקי, נעים, אוורירי וחגיגי. ובסוף הניקיון, כמובן, לא לשכוח להגיד תודה ולהביע הערכה לכל העוזרים במשימת הניקיון.

הניקיון לפסח הוא זמן מצוין לסדר ארונות ולהחליף את הבגדים מחורף לקיץ. פנקו את עצמכם בבגד חדש ומרענן לחג - זו מתנה נהדרת ומרעננת. מסרו בגדים שהיו בשימוש כל החורף, כמו ז'קטים וחליפות יקרות, לניקוי יבש. את הנעליים והמגפיים תנו לחידוש אצל הסנדלר.

דין המזנון (ארון כלי האירוח) כדין הארון. זה הזמן לנקות אותו, להבריק את כלי הכסף וכמובן לחדש את הגרדרובה.

ניקיון הבית לקראת חג הפסח הוא הזדמנות מצוינת לסייד את הבית. אם יש קיר או תקרה, או פינה מסוימת שדורשת טאץ', זו הזדמנות מעולה לצבוע אותם וגם לרתום את הילדים למשימה הזו.

באותה הזדמנות, אפשר לנקות את הרכב משטויות מיותרות. הוציאו את כל העיתונים, המגזינים, הבקבוקים, וכל שאר הפריטים שלא אמורים להיות שם. הכינו גם את האוטו לחג האביב. פסח הוא לרוב עת לטיולים, ובטוח שיהיה לכם יותר נעים לנסוע בדרכים במכונית נקייה ומסודרת.

עבדים היינו לפרעה במצרים, ואף אחד מאתנו לא מתכוון לעשות את זה שוב. לרבים מאתנו יש עזרה בניקוי הבית בימים של חול, וזה מקובל ולעיתים רבות הכרחי. ובכל זאת, בפסח, יש במנהג היהודי מן ההיגיון, ואפילו מן הסיביליטי. החיבור של פעם בשנה לפחות אל כל הדברים הנחוצים והבלתי נחוצים כלל, שנאגרו בבית במהלך השנה הזאת, מאפשר להתרענן, לזרוק את מה שמפריע ומעמיס, לראות את הדברים בצורה נקייה יותר. נקו ותיווכחו.

© כל הזכויות שמורות לתמי לנצוט ליבוביץ