טלפון: 03-6913545


ט"ו באב - חג האהבה 2023

ט"ו באב - חג האהבה 2023

הזדמנות להצהרת אהבה בשפת בנימוס

מאת:  תמי לנצוט ליבוביץ

ט"ו באב, חג האהבה הוא אחד מהחגים היהודיים המסורתיים. חג השובר את השגרה הזוגית במובן האישי יותר מאשר במובן המשפחתי והדתי.

 ט"ו באב כבר מזמן יותר דומה ל"וולנטיין דיי" האמריקאי מאשר לחג היהודי המסורתי, בו היו הבנות מחוללות בכרמים בשמלות לבנות לאור הירח המלא. אולי חבל, כי התפאורה הזו נראית לי כמעט מושלמת למציאת שידוך, אבל את הנעשה אין להשיב, וט"ו באב הוא היום חג מתקתק וקיטשי, של לבבות אדומים וסרטים זהובים, וגם זה נחמד. ובאשר לנוהג להביא מתנה, יש לזכור שהמתנה פה היא קטנה וסימלית , כמו ורד אדום או זוג שוקולדים, או יין אדום ושתי כוסות לנועזים, שמתכננים פיקניק לילי ורומנטי על שפת הים.

מקור החג:
הציטוט התנכ"י הקרוב ביותר לרוח הדברים הוא:

"לכו וארבתם בכרמים וראיתם והנה אם ייצאו בנות שילה לחולל במחולות, ויצאתם מן הכרמים וחטפתם לכם איש אשתן מבנות שילה, והלכתם ארץ בנימין" (שופטים כ"א, כ').

במרוצת הדורות מתואר יום זה במסכת תענית כיום שהוקדש לשידוכים, לשם הקמת בית בישראל.

מנהגי ט"ו באב הקדום:
בנות ישראל יוצאות ומחוללות בכרמים, ומזמנות את עצמן בשמחה ובאהבה להקמת משפחות בישראל. ולמרות שבמציאות אין שוויון בין בני האדם, יש עשירים ויש עניים, יש יפות יותר ויש יפות פחות, יש מיוחסות ויש שאינן מיוחסות. בכל זאת בימים מיוחדים אלה, נעשה מאמץ לגשר על הפערים לפחות מבחינת העושר, והיו הבנות יוצאות בבגדים לבנים, כדי לא לבייש את מי שאין לה. מן הסתם הבחורים כבר הכירו במידה מסוימת את משפחותיהן של הבנות שגרו בשכנותם. ימים אלו נועדו לצעירים, לאותם בחורים ובחורות שבדרכים הרגילות לא מצאו את בני זוגם.

עשיר ועני יצאו לחולל בשדות:
עם השנים הפך ט"ו באב ליום האהבה ואומץ גם על ידי זוגות ותיקים. כנראה, בגלל שאנחנו מחפשים להזכיר לעצמנו שהמובן מאליו לא קיים יותר. החג הזה נועד להזכיר לנו ולשאול את עצמנו מתי אמרנו לבת הזוג שלנו בפעם האחרונה מילה טובה, מתי אמרנו לה שאנחנו אוהבים אותה.

חג זה הוא הזדמנות לשבור את השגרה ולאמץ את החג ומשמעותו. הזדמנות נוספת ומצוינת למחוות רומנטיות שטעמן המתוק יכול להחזיק מעמד למשך חודשים.

"ט"ו באב חג לכם - צאו לכרמים וחדשו נעוריכם ושמחו בנערותיכם"
מקור החג מצוטט בהרחבה בספר שופטים: פרשת פילגש בגבעה. החרמת בני שבט בנימין, התרת חרם הנישואין ואישור לבני בנימין "לחטוף" לעצמם נשים מבנות שילה "המחוללות בכרמים".אהבה היא סם החיים. היא מעניקה אושר ושמחה, והיא כיף גדול. ט"ו באב הוא יום החג של האהבה ורובנו, בין אם אנו רווקים או שיש לנו בני זוג, רוצים לחגוג אותו בצורה מיוחדת. הנה כמה רעיונות :

לרווקים שמחפשים אהבה – הזדמנות למצוא אותה !
רובנו רוצים אהבה. האהבה מזינה אותנו באנרגיה ומחממת את לבנו, אבל לא תמיד היא בנמצא. חג האהבה הוא הזדמנות מצוינת לרווקים שבינינו למצוא לעצמם בן זוג. צעד ראשון בתהליך הזה הוא להבין שלא מתחשק לנו יותר להיות לבד. כדי לדעת אם באמת זה כך, שאלו את עצמכם כמה שאלות: האם אתם מוכנים לחלוק את חייכם עם עוד מישהו? לטוב ולרע? אהבה דורשת מאדם לתת ולקבל באותה מידה, להיות שם עבור בן הזוג ברגעים המהנים, אבל גם בקשים. חשבו גם, האם אתם רואים את עצמכם מחויבים ונאמנים לבן זוג אחד? אהבה זה לא סטוץ, זו השקעה, לאו דווקא כספית, אלא השקעה של יחס ושל מחשבה, ולשם כך צריך שהאנרגיות הללו יהיו מרוכזות באדם אחד.

לאחר שהגעתם למסקנה שהגיעה העת לאהבה, הסתכלו סביב. הרבה פעמים אהבת חיינו נמצאת מתחת לאף שלנו ואנחנו אפילו לא שמים לב. אם היא לא שם, חשבו על בני הזוג שהותרתם מאחור – האם הייתה שם החמצה? משהו עם פוטנציאל שהתפספס? אם כן, תמיד אפשר לנסות שוב ואם לא, נמשיך הלאה ונחפש אהבה חדשה. האינטרנט הוא אופציה, לא מעט אנשים פגשו בני זוג דרך אתרים שונים, אבל אני אישית מעדיפה היכרויות דרך חברים, שמכירים את המשודכים בפוטנציה ומשפרים את הסיכוי שתיווצר ביניהם כימיה.

וכמו תמיד – אם אין אני לי, מי לי. אם תשדרו שאתם פתוחים לאהבה, תתנו למבטים, לחיוכים ואפילו לביישנות החיננית שלכם להתבטא, האהבה תבוא אליכם. אתם יכולים להתקשר למישהו שמוצא חן בעיניכם ולהגיד לו משהו כמו "החלטתי לא לחגוג את יום האהבה לבד, אולי נבלה אותו יחד?" – זו לא הבטחה כי אהבה היא עניין של כימיה ורגשות, אבל זו עשויה להיות פתיחה מעניינת של מערכת יחסים.

איך לחגוג?
שתי אפשרויות: האחת – לקחת סיכון ולפגוש מישהו בפעם הראשונה בערב החג. אם הימרתם, זרמו עם הערב והחליטו ליהנות גם אם לא הגיעה אהבת חייכם. האפשרות השנייה היא לעשות "שיעורי בית" בפגישת היכרות מקדימה.

לערב עצמו תמיד נחמד להגיע עם משהו ביד. ט"ו באב כבר מזמן יותר דומה ל"וולנטיין דיי" האמריקאי מאשר לחג היהודי המסורתי, בו היו הבנות מחוללות בכרמים בשמלות לבנות לאור הירח המלא. אולי חבל, כי התפאורה הזו נראית לי כמעט מושלמת למציאת שידוך, אבל את הנעשה אין להשיב, וט"ו באב הוא היום חג מתקתק וקיטשי, של לבבות אדומים וסרטים זהובים, וגם זה נחמד. ובאשר למתנה, הרעיון הוא להביא משהו סמלי, כמו ורד אדום או זוג שוקולדים, או יין אדום ושתי כוסות לנועזים, שמתכננים פיקניק לילי ורומנטי על שפת הים.

אשר למיקום – לזוגות בשלבי היכרות מומלץ מקום שמאפשר אינטימיות, כמו מסעדה או בית קפה. אם אתם חוששים נורא משתיקות מביכות, אפשר ללכת על קונצרט או מופע, אבל מסוג כזה שלא מגביל לגמרי את התקשורת.

לאוהבים בתחילת הדרך – הזדמנות להצהרת אהבה
אם יש לכם קשר שנמשך זמן מה, חג האהבה הוא זמן "לשים גז", אבל במידה.
זו הזדמנות למתנת אהבה אמיתית, שהיא קצת יותר מורד אדום. חשבו – מה היא אוהבת? מה הוא אמר שהוא רוצה ונורא ישמח לקבל? אולי תכשיט קטן, אולי הצעה לחיזוק הקשר (כמו למשל מפתח לדירה משותפת) עטופה בקופסא אדומה עם סרט מוזהב. כמובן שאין דבר כיפי יותר מלהציע נישואין בחג האהבה, אבל רק אם זה מתאים ובא מהלב באמת. באהבה אין מקום לזיופים.

מומלץ לחגוג בכל מקום שהאווירה בו תוסיף חגיגיות לערב, תוציא אתכם מן השגרה. יכול להיות מקום עם ערך סימבולי או רומנטי, מסעדה שנורא רציתם לאכול בה וחיכיתם לאירוע שיצדיק את ההוצאה. אפשר לתכנן גם "תכנית אומנותית" לערב כולו, שתתחיל במסעדה, תמשיך למופע ותסתיים בבית... ואת הבית כדאי להכין במיוחד ולעטוף אותו באווירה של אהבה, עם נרות ופרחים, ומצעים חדשים. פרגנו לאהבה שלכם, תיהנו ממנה, אל תתביישו לחגוג את העובדה שמצאתם זה את זו.

זוגות ותיקים – הזדמנות להתאהב מחדש
לזוגות שחיים יחד שנים, נשואים אפילו, אולי כבר יש ילדים - גם להם (ואפילו בעיקר להם) אסור לשכוח להשקיע בזוגיות שלהם. חג האהבה הוא הזדמנות לעצור את הכל ולהיות אחד עם השני. אולי לקחת יום חופש ולנסוע יחד לטייל בצפון, אולי ללון את הלילה בבית מלון. אולי סתם לבלות את היום כולו באהבה – ממיץ סחוט למיטה וזר פרחים לפתח הדלת, אולי פיקניק של בוקר בחיק הטבע. העיקר הוא לתת לעצמכם הזדמנות לדבר, לתקשר, לתקן את מה שדורש תיקון במערכת היחסים שלכם, להתאהב מחדש בבן הזוג שאתם מכירים כבר שנים רבות.

כמובן שצריך גם להכין את הקרקע לכך. השקיעו בעצמכם ביום הזה. לבשו את הבגד שבן הזוג נורא אוהב שאתם לובשים, התבשמו, תנו לעצמכם להיות חגיגיים ביום הזה ומפוקסים זה על זו. אפילו שאתם מתעוררים יחד כל כך הרבה זמן, אפילו שמחר מגיע החיוב של המשכנתא ואפילו שעוד שעתיים צריך לאסוף את הילדים מהגן. שום דבר לא יותר חשוב מהאהבה שלכם.

 

מאחלת לכולם חג אהבה שמח 

© כל הזכויות שמורות לתמי לנצוט ליבוביץ