טלפון: 03-6913545


וולנטיין דיי - יום האהבה הבינלאומי

וולנטיין דיי - יום האהבה הבינלאומי

ברכות יום אהבה שמח לכולם

 מאת: תמי לנצוט ליבוביץ  

 עם השנים התחזק מעמדו של היום הזה כיום חג עולמי הנחגג באמצעות העברת מסרי אהבה, חג הוולנטיין דיי של היום נקרא 'יום האהבה', ובא לידי ביטוי בהענקת מתנות קטנות, "קיטשיות" שמהוות חלק אינטגראלי ממנו, בכלל זה, ממתקים בצורת לבבות, כרטיסי ברכה, שירים מתוקים, פרחים, ורד אדום בודד, כשהצבע הבולט של כל המתנות הוא אדום. בדומה למרבית העולם המערבי, גם בישראל אומץ החג והוא נחגג כיום האהבה, וזאת למרות ובנוסף, לחגיגות של "יום האהבה" בט"ו באב. לינק

הידעת? - מעט היסטוריה\מקורות

עד היום מחפשים את הסיבות ההסטוריות המוכחות לחגיגות יום זה. ההסטוריונים הגיעו לכמה סיבות אפשרויות אך לא באמת ידועה הסיבה העיקרית. כזו סיבה או אחרת העולם הגלובאלי אימץ תאריך זה וחוגג בשמחה ובנוהגים משותפים חג זה, חג המגשר על דתות, גזע,מדינות ולאום. מאחד את התכונה הנפלאה באדם - אהבה

1. 'ולנטיין דיי' הוא יום חג שמקורו בנצרות, החל בתאריך 14 בפברואר לזכרו של ולנטיין הקדוש – (למעשה, לזכר אחד משלושת הקדושים הקרואים בשם זה).האגדה מספרת כי אחד מהם השיא בסתר זוג אוהבים, לפי דיני הנצרות בתקופת הקיסר קלאודיוס ועל כך נידון למוות אכזרי. לפני מותו כתב מכתב לבת הסוהר שעמה התיידד וחתם "שלך ולנטיין". במשך השנים נעשה ולנטיין לפטרון האוהבים.

עוד כמה סיבות רווחות למקורות חג האהבה בתקופה זו של העונה:

2. בימי רומא העתיקה, היה נהוג לחגוג פסטיבל "פוריות" ביום ה-15 בפברואר, ואם מנסים למצוא את הקשר בין החגיגות האלה לבין חג האהבה שנחוג בזמנינו, האמת היא שעד היום לא נמצא קשר מוכח, אך הוא מהדהד ברקע.

3. סיבה היסטורית נוספת שמחפשים ה"מומחים", היא ,שתקופה זו ידועה כתחילת תקופת ההזדווגות של הציפורים,אולי זהו הקשר, אבל האמת היא שאף אחד לא באמת יודע את הסיבה האמתית.

איך נהוג לחגוג חג זה? למעשה, השאלה היא לא האם להתייחס ליום האהבה אלא איך להתייחס אליו?!  בכבוד, הערכה והוקרה,

ולהלן ארבע עצות:

1. הבאו לאהוביכם למיטה, בבוקר יום האהבה ורד טרי עם קפה או מיץ תפוזים טרי שסחטתם בעצמכם.

2. ארוחת ערב במסעדה רומנטית, כך שתוכלו להחזיק ידיים במהלך הארוחה מבלי להרגיש מטופשים ומגוחכים.

 כתבו ברכה קצרה (רצוי בכתב יד) אמתית וכנה, מקושטת בקופידונים וללבות.

4. מתנה לתשומת לב, שלא תהיה יקרה, משהו עם הקדשה אישית, ולא  רק ממתקים.

 הנה כמה רעיונות כיצד לחגוג חג זה:

רובנו רוצים אהבה. האהבה מזינה אותנו באנרגיה ומחממת את לבנו, אבל לא תמיד היא בנמצא. חג האהבה הוא הזדמנות מצוינת לרווקים ולרווקות שבינינו למצוא לעצמם בני זוג. צעד ראשון בתהליך הזה הוא להבין שלא מתחשק לנו יותר להיות לבד. כדי לדעת אם באמת זה כך, שאלו את עצמכם כמה שאלות: האם אתם מוכנים לחלוק את חייכם עם עוד מישהו? לטוב ולרע? אהבה דורשת מאדם לתת ולקבל באותה מידה, להיות שם עבור בן הזוג ברגעים המהנים, אבל גם בקשים. חשבו גם, האם אתם רואים את עצמכם מחויבים ונאמנים לבן זוג אחד? אהבה זה לא סטוץ, זו השקעה, לאו דווקא כספית, אלא השקעה של יחס ושל מחשבה, ולשם כך צריך שהאנרגיות הללו תהינה מרוכזות באדם אחד.
לאחר שהגעתם למסקנה שהגיעה העת לאהבה, הסתכלו סביב. הרבה פעמים אהבת חיינו נמצאת מתחת לאף שלנו ואנחנו אפילו לא שמים לב. אם היא לא שם, חשבו על בני הזוג שהותרתם מאחור – האם הייתה שם החמצה? משהו עם פוטנציאל שהתפספס? אם כן, תמיד אפשר לנסות שוב ואם לא, נמשיך הלאה ונחפש אהבה חדשה. האינטרנט הוא אופציה, לא מעט אנשים פגשו בני זוג דרך אתרים שונים, אבל אני אישית מעדיפה היכרויות דרך חברים, שמכירים את המשודכים בפוטנציה ומשפרים את הסיכוי שתיווצר ביניהם כימיה.
וכמו תמיד – אם אין אני לי, מי לי. אם תשדרו שאתם פתוחים לאהבה, תתנו למבטים, לחיוכים ואפילו לביישנות החיננית שלכם להתבטא, האהבה תבוא אליכם. אתם יכולים להתקשר למישהו שמוצא חן בעיניכם ולהגיד לו משהו כמו "החלטתי לא לחגוג את יום האהבה לבד, אולי נבלה אותו יחד?" – זו לא הבטחה כי אהבה היא עניין של כימיה ורגשות, אבל זו עשויה להיות פתיחה מעניינת של מערכת יחסים.

שתי אפשרויות. האחת – לקחת סיכון ולפגוש מישהו בפעם הראשונה בערב החג. אם הימרתם, זרמו עם הערב והחליטו ליהנות גם אם לא הגיעה אהבת חייכם. האפשרות השנייה היא לעשות "שיעורי בית" בפגישת היכרות מקדימה.
לערב עצמו תמיד נחמד להגיע עם משהו ביד. ט"ו באב כבר מזמן יותר דומה ל"וולנטיין דיי" האמריקאי מאשר לחג היהודי המסורתי, בו היו הבנות מחוללות בכרמים השמלות לבנות לאור הירח המלא. אולי חבל, כי התפאורה הזו נראית לי כמעט מושלמת למציאת שידוך, אבל את הנעשה אין להשיב, וט"ו באב הוא היום חג מתקתק וקיטשי, של לבבות אדומים וסרטים זהובים, וגם זה נחמד. ובאשר למתנה, הרעיון הוא להביא משהו סמלי, כמו ורד אדום או זוג שוקולדים, או יין אדום ושתי כוסות לנועזים, שמתכננים פיקניק לילי ורומנטי על שפת הים.
אשר למיקום – לזוגות בשלבי היכרות מומלץ מקום שמאפשר אינטימיות, כמו מסעדה או בית קפה. אם אתם חוששים נורא משתיקות מביכות, אפשר ללכת על קונצרט או מופע, אבל מסוג כזה שלא מגביל לגמרי את התקשורת.

אם יש לכם קשר שנמשך זמן מה, חג האהבה הוא זמן "לדרוך על הגז", אבל במידה.
זו הזדמנות למתנת אהבה אמתית, שהיא קצת יותר מורד אדום. חשבו – מה היא אוהבת? מה הוא אמר שהוא רוצה ונורא ישמח לקבל? אולי תכשיט קטן, אולי הצעה לחיזוק הקשר (כמו למשל מפתח לדירה משותפת) עטופה בקופסא אדומה עם סרט מוזהב. כמובן שאין דבר כיפי יותר מלהציע נישואין בחג האהבה, אבל רק אם זה מתאים ובא מהלב באמת. באהבה אין מקום לזיופים. מומלץ לחגוג בכל מקום שהאווירה בו תוסיף חגיגיות לערב, תוציא אתכם מן השגרה. יכול להיות מקום עם ערך סימבולי או רומנטי, מסעדה שנורא רציתם לאכול בה וחיכיתם לאירוע שיצדיק את ההוצאה. אפשר לתכנן גם "תכנית אומנותית" לערב כולו, שתתחיל במסעדה, תמשיך למופע ותסתיים בבית... ואת הבית כדאי להכין במיוחד ולעטוף אותו באווירה של אהבה, עם נרות ופרחים, ומצעים חדשים.. פרגנו לאהבה שלכם, תיהנו ממנה, אל תתביישו לחגוג את העובדה שמצאתם זה את זו.

לזוגות שחיים יחד שנים, נשואים אפילו, אולי כבר יש ילדים - גם להם (ואפילו בעיקר להם) אסור לשכוח להשקיע בזוגיות שלהם. חג האהבה הוא הזדמנות לעצור את הכל ולהיות אחד עם השני. אולי לקחת יום חופש ולנסוע יחד לטייל בצפון, אולי ללון את הלילה בבית מלון. אולי סתם לבלות את היום כולו באהבה – ממיץ סחוט למיטה וזר פרחים לפתח הדלת, אולי פיקניק של בוקר בחיק הטבע. העיקר הוא לתת לעצמכם הזדמנות לדבר, לתקשר, לתקן את מה שדורש תיקון במערכת היחסים שלכם, להתאהב מחדש בבן הזוג שאתם מכירים כבר שנים רבות. כמובן שצריך גם להכין את הקרקע לכך. השקיעו בעצמכם ביום הזה. לבשו את הבגד שבן הזוג נורא אוהב שאתם לובשים, התבשמו, תנו לעצמכם להיות חגיגיים ביום הזה ומפוקסים זה על זו. אפילו שאתם מתעוררים יחד כל כך הרבה זמן, אפילו שמחר מגיע החיוב של המשכנתא ואפילו שעוד שעתיים צריך לאסוף את הילדים מהגן. שום דבר לא יותר חשוב מהאהבה שלכם

 

https://103fm.maariv.co.il/programs/media.aspx?ZrqvnVq=IJGFJK&c41t4nzVQ=FGM

© כל הזכויות שמורות לתמי לנצוט ליבוביץ