טלפון: 03-6913545


"לנפנף" בנימוס

"לנפנף" בנימוס

"לנפנף" בנימוס, למנגל נעים וטעים יותר...
תמי לנצוט ליבוביץ


והנה שוב אנו חוגגים את יום הולדת המדינה 75 שנה עברו והנוהגים של הטקסים והאירועים לא משתנים אלא הפכו לחלק מהתתרבות הישראלית. המנגל בלשוננו היא אחת מהןן. 

המנגל, או בכינויו, הברביקיו, הינו צורת בילוי ואירוח נפוץ מאוד, בעיקר בחגים וביום העצמאות, אך בהחלט נפוץ מאוד גם ביומיום, בעיקר בחודשי הקיץ.

על מנת להפוך את האירוע לנעים ומהנה, כמה טיפים של נימוס, או במילים אחרות, התחשבות:

1. מנגל בחיק הטבע - כאשר בוחרים את המקום להתנחל בו, יש להתחשב בשכנים שכבר התמקמו ולהתפרש במרחק אשר יאפשר להם מרחב מחיה.

2. נשתדל להתמקם תוך התחשבות בכיוון הרוח, כך שלא "נחנוק" את השכנים והסביבה הקרובה בריח העשן והבשרים. בהחלט אפשר ואף רצוי להתאים גם את ה"נפנוף" עצמו לכוון הרוח ולמיקום השכנים. גם אם הם אוהבים לאכול במנגל, זה עדיין לא אומר שהם נהנים לשאוף את העשן.

3. אם משחקים בכדור, יש לעשות זאת בשטח פתוח, כזה אשר לא יפריע לשכנים, למנפנפים ולאוכלים.

4. יש להקפיד לשמור על ניקיון הסביבה, גם במהלך המנגל וכמובן שלאחריו. לצורך זה, יש להצטייד מראש בשקיות זבל גדולות, אשר יעזרו לנקות את האזור, לפני שעוזבים אותו.

5. כדי להפוך את האירוע לקל ונוח, יש להשתמש בצלחות וכוסות חד פעמיות, וכן בסכו"ם מפלסטיק. כך ניתן יהיה בסיום המנגל לאסוף הכל בשקיות זבל, מבלי טרחה מיותרת. עם זאת, במידה ומתכננים להכליל בתפריט סטייקים ודומיהם, כדאי להביא סכינים חדים, אשר יקלו על החיתוך והאכילה.

6. מכיוון שמרבים לאכול בידיים, כדאי להצטייד מראש במגבונים לחים, למקרה שלא יהיה ברז מים במקום. כמו כן, יש לדאוג למפיות נייר לשימוש בזמן הארוחה.

7. כאשר עורכים את המנגל בחיק הטבע, בעיקר בימות הקיץ, כדאי להצטייד בתכשירים נגד יתושים וזבובים. דרך נוספת, נעימה יותר, למנוע את המטרד היא להדליק במקום נרות מיוחדים להרחקת המזיקים. לא רק שהעקיצות מעיבות על ההנאה, גם לא נעים לאכול במחיצת אנשים עצבניים ומתגרדים...

8. גם כאשר המנגל נערך בבית, האירוע עדיין נחשב ללא רשמי, כך שבהחלט ניתן לאכול במהלכו בעזרת הידיים, ללא צורך בגינוני שולחן רשמיים. כמובן שחלק מהאוכל פשוט והגיוני יותר לאכול בעזרת סכו"ם (דג שלם, סטייק וכד'). כל אחד לשיקול דעתו ולפי נוחיותו.

© כל הזכויות שמורות לתמי לנצוט ליבוביץ