טלפון: 03-6913545


חג ההודיה - ויום שישי השחור

חג ההודיה - ויום שישי השחור

חג ההודיה- Thanksgiving   ויום שישי השחור
תמי לנצוט ליבוביץ

חג לאומי הנחשב לשני בחשיבותו לאחר חג המולד, אחד מהחגים עמוס המסורות הנחגג בארצות הברית ובקנדה המבטא אסירות תודה על יבולי הסתיו והכרת תודה כללית, ומבוסס על עריכת סעודות חג גדולות ומשפחתיות שמהוות את מוקד החג – הוא חג ההודיה.

אם תזדמנו לארצות הברית ותוזמנו לבית ידידים, תיווכחו שפריטי הארוחה היסודיים לא השתנו מימים ימימה: צלי תרנגול-הודו ענק ושחום, מְלִית (ה-stuffing המפורסם), פשטידת דלעת ומרקחת של חֲמוּצִית, cranberries וכמובן תהלוכות חג.

התהלוכות מאופיינות בבובות הענק המרחפות והמרשימות, בשלל ליצנים, תזמורות, רקדנים ורקדניות, בלוני הליום ענקיים וססגוניים ועוד ריגושים רבים לכל בני המשפחה. התהלוכה מתחילה בשעה 9:00 בבוקר ונמשכת כמה שעות. צריך לקחת בחשבון שתושבי העיר מגיעים לתפוס מקום כבר בשבע בבוקר, רובם מצטיידים בכיסאות מתקפלים מהבית. אין אפשרות להזמין מקום ישיבה מראש.

במקום בובות מסורתיות אירופאיות שנהגו לשאת בתהלוכות, יצרו בובות מתנפחות בממדים אקסטרווגנטיים כדי לציין את החג האמריקאי שמאחד תחתיו את בני כל הצבעים והדתות במולדת החדשה.

מועד החג נקבע בארצות הברית בשנת 1941 בהחלטה מיוחדת של הקונגרס ובחתימתו של הנשיא רוזוולט. החג חל תמיד ביום חמישי האחרון של חודש נובמבר. השנה נערך החג בתאריך: 24.11.2022

מקור המנהג בקשיי התאקלמות רבים של המתיישבים הראשונים שלא הצליחו לגדל חיטה ומצבם הכלכלי והבריאותי התדרדר מאוד. תושבים אלו התאוששו רק לאחר שקיבלו עזרה מהאינדיאנים. כדי להודות על היבול שקיבלו הוחלט לערוך סעודה חגיגית. הסעודה כללה את יבולי השנה האופייניים למושבות הראשונות (תירס, דלעת, בטטות ותפוחי אדמה) עם הזמן התפשט מנהג זה לשאר המושבות, עד שב-1863 החליט הנשיא לינקולן להפוך את הסעודה לחג לאומי.

סעודת החג מהווה בארצות הברית את מוקד החג. זוהי ארוחת ערב גדולה, שמתחילה בשעות אחר הצהריים. אוכלים בה בעיקר תרנגול הודו (turkey) צלוי. לכן מכונה החג גם "חג תרנגול ההודו". מעריכים כי כ-270 מיליון תרנגולי הודו נאכלים ביום זה.

מאכלים אופייניים נוספים לחג כוללים: רוטב חמוציות, רוטב בשר, מחית תפוחי אדמה, שעועית ירוקה. לקינוח אוכלים עוגות, בעיקר פאי דלעת או פאי אגוזים.

במרוצת השנים נפוג האופי הדתי הבלעדי של "יום ההודיה" וסופו יום חג חילוני, שבו האמריקאים מתכנסים לסעודת החג בחוג המשפחה, והמוטיב העיקרי שבו הוא רגש האהדה שבני המשפחה חשים זה לזה בצד הַחֲבֵרוּת שאדם רוחש לידידיו ורֵעָיו. למחרת חג ההודיה מתחילים האמריקאים בהכנות לחגיגות סוף השנה ומתחילים במסע קניות בהנחות ענק, שעל שמו קרוי היום "יום שישי השחור". השנה יום שישי השחור חל ב-26 לנובמבר, ונמשך מחג ההודיה ועד קריסטמס.

יום זה נקרא "יום שישי השחור" בשל הסימון שהיה נהוג בספרי חשבונות, בהם הצבע האדום סימן הוצאות והפסדים, והצבע השחור סימן רווחים. ביום שישי זה היו קמעונאים רבים "עוברים לצד השחור", כלומר רושמים רווחים. יום זה הוא יום שיא של הצרכנות בארצות הברית. לעומת זאת, כלכלנים רבים רואים ביום זה דרך בדיקה מצוינת להצלחת השוק הקמעונאי בארצות הברית. בעבר יום זה היה יום הקניות העמוס ביותר בשנה, אך כיום יום השבת שלפני חג המולד תפס את מקומו. ‏‏

 

חג הודיה שמח לחוגגים!!!

© כל הזכויות שמורות לתמי לנצוט ליבוביץ